Oreganový olej

Oreganový olej, ktorý je ten najlepší?

Oreganový olejPálivý, nie veľmi chutný ale pritom jeden z najúčinnejších posilňovačov imunity – taký je oreganový olej. Podľa štúdií je oreganový olej rovnako účinný ako antibiotikum. Prečo ho teda neskúsiť? Je  to silný antioxidant, ktorý obsahuje niekoľko „zázračných“ látok. Jedna z nich sa nazýva karvakrol a vďaka tomu je oreganový olej taký efektívny proti baktériám, vírusom, plesniam a parazitom. Viete ako si vybrať ten pravý?

Čo je dobré vedieť o oreganovom oleji pred jeho kúpou:

1. Aké je množstvo karvakrolu v oreganovom oleji?

Vo všeobecnosti platí, čím vyššie percento karvakrolu, tým účinnejší je antimikrobiálny efekt. Obsah karvakrolu sa pohybuje medzi 50% – 85%. Rátajte s tým, že vyššie percento sa premietne aj na cene. Dávajte si pozor, ak výrobca neuvedie jeho množstvo, iste má na to svoj dôvod.

2. Aký druh oregana bol použitý pri výrobe?

Je mnoho druhov oregana, no najúčinnejšie je divoké oregano (Origanum vulgare) a oregano pochádzajúce zo Španielska (Thymus capitatus). Obe obsahujú liečivú zložku karvakrolu a najviac antioxidantov. Môže sa však stať, že sú z bezpečnostných dôvodov riedené s inými zložkami (olivový olej, zázvorový atď.), čo nemusí byť na škodu.

3. Aký je lepší- tekutý oreganový olej alebo v kapsuliach?

Tekutý oreganový olej je veľmi účinný na bolesť hrdla, plný nos alebo na kožné problémy. V obchodoch nájdete čistý oreganový olej alebo už zriedený napr. s olivovým olejom. Pri čistom oreganovom oleji, treba byť opatrný, pretože je veľmi silný a môže poleptať pery a sliznicu v ústach. Je vhodné si preto zistiť jeho zloženie a vhodné dávkovanie.

Oreganový olej v kapsuliach má tú výhodu, že nepáli a rozpustí sa až v črevách. Do tela sa tak ľahšie dostane dostatočné množstvo účinnej látky. Ak napríklad máte dlhotrvajúci kašeľ alebo zapálené priedušky, kapsule sú viac účinné.

4. Koľko kvapiek alebo kapsúl musím užiť, aby to malo efekt?

Každý výrobca má svoje vlastné dávkovanie. Najlepšie je vybrať čo najčistejší oreganový olej. Záleží však, na čo ho chcete použiť. Pri závažnejších ochoreniach, ako je zápal priedušiek, je najlepšie sa rozhodnúť pre taký, čo obsahuje najviac karvakrolu v jednej dávke. Pri prevencii alebo len miernych ťažkostiach môže stačiť lacnejšia verziu s nižším percentom karvakrolu.

5. Sú zložky v oreganovom oleji 100% prírodné a bez zbytočných prídavných látok?

Opäť platí sledovať etiketu produktu a ak zbadáte akékoľvek konzervanty a iné prídavné látky, zvážte kúpu tohto produktu. Oreganový olej môže byť riedený olivovým olejom, no ak navyše obsahuje látky, ktoré nie sú prírodného charakteru je najlepšie sa poobzerať po inom.

6. Bola pri výrobe rastliny oregana použité pesticídy či iné chemikálie?

Oreganový olej sa vyrába z kvetov a listov oregana. Mali by sme si zistiť, či sú pestované bez pesticídov a chemikálií. Všímajte si na etikete „bez GMO“ alebo GMP certifikované.

Môj osvedčený oreganový olej

Ak vezmeme do úvahy všetky tieto kritériá, veľmi sa mi osvedčil pri chrípke a kašli, Oreganový olej od firmy Now Foods. Je cenovo dostupný (na Iherb.com sa cena pohybuje okolo 8 eur) a je vyrábaný z divokého oregana. Jediné, čo sa mu dá vyčítať je, že okrem oreganového oleja obsahuje aj zázvorový a feniklový olej. Obsahuje v 1 kapsule 181 mg oreganového oleja a z toho 55% karvakrolu (100 mg).

Oreganový olej v tekutej podobe je veľmi účinný a cenovo výhodný od spoločnosti Natural Factors. Obsahuje 80% karvakrolu a vitamín E a aj keď je z bezpečnostných dôvodov riedený s olivovým olejom,  je veľmi účinný pri bolesti hrdla, či na vonkajšie použitie (samozrejme po zriedení).

Niekoľko rád na záver

  • Vždy si je dobré všímať, aké dávkovanie je uvedené na produkte
  • Pred tým ako kúpite oreganový olej je vhodné pozrieť si nielen jeho benefity, ale aj upozornenia o nežiaducich účinkoch
  • Kvapky čistého oreganového oleja sa musia vždy zriediť s iným olejom
  • Odporúča sa užívať s oreganovým olejom aj probiotiká, avšak s 3 hodinovým odstupom
  • A pamätajte: “Pomalšie ďalej zájdeš” – najskôr je vhodné si vyskúšať oreganový olej v malom množstve a až potom zvýšte dávku

Aký oreganový olej vy preferujete? V tekutej forme či v kapsuliach? Máte svoju obľúbenú značku?

Zdroje

https://www.healthy-oil-planet.com/buying-oil-of-oregano.html

https://hollywoodhomestead.com/oregano-oil-infections/

https://sibosurvivor.com/oregano-oil-antibiotic/

0 komentárov k “Oreganový olej, ktorý je ten najlepší?Pridajte vlastný →

Pridaj komentár