12 spôsobov, ako zatočiť s prechladnutím, zápalom priedušiek a oslabenou imunitou

Chrípkové obdobie je v plnom prúde a ani vám sa nevyhlo? Pozrite si niekoľko účinných spôsobov, ktoré mám sama vyskúšané a vždy mi veľmi pomohli. Tieto tipy sú vhodné pre každého, kto sa nevie zbaviť dlhodobého kašľa, bolesti hrdla či dokonca zápalu priedušiek.

1. Oreganový olej

Prečo je taký účinný? Obsahuje látku karvakrol, ktorý je silne antimikrobiálny. Keďže je príliš pálivý a veľmi silný, najlepšie je ho užívať v kapsuliach a vždy po jedle. Výhodou je, že sa rozpúšťa až v črevách a nedráždi hrdlo ani žalúdok. Nevýhodou je, že sa nesmie užívať v období tehotenstva, keďže je to silná korenina a prekrvuje maternicu. A čo bolesť hrdla? V tomto prípade je lepšie uprednostniť tekutý oreganový olej, ktorý pôsobí priamo na postihnutú oblasť.

2. Citricidal

Ešte ste o ňom nepočuli? Je to prírodná zložka s obsahom kvartérnych zlúčenín syntetizovaná zo semien a dužiny grapefruitu. Obsahuje antimikrobiálne bioflavonoidypolyfenoly a má širokospektrálne využitie. Aké? Uľavuje od kašľa, bolesti hrdlarozpúšťa hlieny. Veľmi účinný sa mi osvedčil Citricidal od Nutribiotic. Stačí si dať 2-3 kvapky do šálky mierne teplej vody alebo čaju (nie však horúceho) a takto opakovať niekoľko krát denne. Bolí vás hrdlo? Citricidal je možné využiť po zriedení aj ako kloktadlo.

3. Spreje do nosa

Nosný sprej s účinnou látkou Citricidalu a nosný sprej Physiomer sú dva, ktoré pravidelne používam v období chrípky. Veľmi dobre pôsobia nielen pri zápale dutín, ale aj ako prevencia- ak máte pocit, že na vás „niečo lezie“. Na trhu sú isto viaceré spreje, kľudne použite svoj obľúbený, ktorý vám pomôže s dýchaním. Avšak je dobré dbať na to, aby zložky v nich obsiahnuté boli prírodného charakteru a neboli návykové.

4. Serrapeptáza

Viaceré štúdie dokazujú, že tento silný proteolytický enzým má výborné protizápalové účinky. Nepôsobí síce ihneď a treba mu dopriať čas, no v kombinácií s citricidalom a oreganovým olejom, najlepšie vyčistí telo pri zápalových ochoreniach. Používa sa dokonca i pri bolestiach rôzneho charakteru, migrénach či krvných zrazeninách.

5. Zinok

Prečo si nedopriať zinok i v podobe zinkových pastiliek? Zinkové pastilky sú podľa tejto štúdie veľmi účinné pri nádche, keďže skracujú jej trvanie až o 40%. Tento minerál si  však zaslúži omnoho viac, ako len známku posilňovač imunity. Pozrite si niekoľko dôvodov:

  • pomáha aktivovať viac než sto enzýmov v našom tele,
  • je dôležitý pri hojení rán, raste a delení buniek,
  • nedostatok zinku sa prejavuje i slabým nočným videním, vypadávaním vlasov, kožnými problémami či dokonca depresiou
  • aktivuje T-lymfocyty, ktoré napádajú infikované alebo rakovinotvorné bunky v tele.

Zinok je neoceniteľný pomocník. Ako ho teda užívať, aby sme dostali z neho maximum? Môžeme ho nájsť v hovädzom mäse, mlieku, syroch, špenáte či orieškoch. Železo, vápnik, mliečne produkty či kofeín užívané v rovnakom čase ako zinok môžu znížiť jeho absorpciu.

6. Ester C

Je niekoľkonásobne viac účinný ako obyčajný vitamín C a navyše aj šetrnejší k žalúdku. Môžete ho užívať i v práškovej forme tak, že si ho nasypete do vody.

7. vitamín B12

Už sa vám stalo, že ste sa ráno zobudila a na vašej pere sa hrdo týčil malý roztomilý opar? Ak áno, určite ste skúšali všetko možné, len aby ste sa ho čím skôr zbavili. Ak sa vám ho len ťažko zbavuje, určite siahnite po vitamíne B12. Štúdie potvrdzujú, že práve tento vitamín sa dokáže najúčinnejšie vysporiadať s týmto nepríjemným „kamošom“.

Ak sa vám i pravidelne vracia, lekár vám môže sám naordinovať vitamín B12, aby sa v budúcnosti zabránilo jeho opätovnému návratu.

8. Probiotiká

Vedeli ste, že až 80% imunitného systému sa nachádza v črevách? Mať v poriadku črevnú mikroflóru je preto základ. Efektívne je užívať probiotiká nalačno pred spaním, aby sa v noci rozmnožili. Ak k tomu pridáte psýlium, vaše črevá sa vám poďakujú.

Niečo „pod zub“

Vieme, že v tomto období nám ani veľmi nechutí jesť, prečo si však nedopriať nasledujúce „dobroty“:

9. Omastený chlieb s cibuľou a cibuľový čaj

Viete, že cibuľa obsahuje mnoho antioxidantov? Jedným z nich je quercetín, ktorý pôsobí protizápalovo a navyše sa nestratí ani vyprážaním. Nechutí vám surová cibuľa? Jeho chuť zamaskujete tak, že si ho natriete na chlieb vo vajíčku s horčicou alebo si môžete cibuľku vypražiť. Tak sa stratí jeho ostrá chuť.

Cibuľový čaj sa oplatí tiež vyskúšať. Pomôže zmierniť kašeľ a zápal priedušiek. Jednoducho nakrájajte cibuľu na štvrtiny a zalejte horúcou vodou. Dochutiť môžete medom a citrónom.

10. Cesnaková bomba

Prečo užívať cesnak? Podľa štúdií cesnak znižuje riziko nákazy chrípkou a navyše zmierňuje niektoré príznaky chrípky. Ak sa nechá roztlačený cesnak 15 minút odpočívať, aktivujú sa účinné látky v ňom obsiahnuté. Roztlačený cesnak je možné  potom zamiešať s lučinou a natrieť na pečivo.

11. Slepačia polievka

Čo môže byť lepšie pri chrípke? Slepačia polievka nielen zahreje, ale dodá telu i cenné vitamíny. Takže čím viac zeleniny do nej dáte, tým lepšie.

Tip: Ak chcete zvýšiť jej protizápalové účinky pridajte do polievky kurkumu a pred dovarením jeden či dva strúčiky cesnaku. Zvyknem dochutiť i provensálskym korením.

12. Zázvorový čaj

Čo tak si dopriať zázvor nech vám vyštípe všetky bacily? Ak je príliš silný, opäť je možné si ho zmierniť medom a citrónom. Ak pridáte i kurkumu, zvýšite tak protizápalový efekt.

TIP: Máte chorého člena rodiny a nechcete ochorieť? Okrem hore uvedených metód, ktoré vám posilnia imunitu, je veľmi efektívne použiť difuzér. Pár kvapiek esenciálneho oleja z divokého pomaranča, škorice a eukalyptu vám veľmi rýchlo vyčistí vzduch.

Záver

Chrípka nie je nič príjemné, ak sa však človek poctivo kuríruje, oddychuje, destresuje a používa čo najviac prírodných protizápalových látok, tým rýchlejšie sa z nej dostane. Nečakajte však, že keď už chrípka začala vyliečite sa zo dňa na deň. U každého človeka je to individuálne. Dokonca aj po chrípke sa neodporúča veľmi preťažovať a radšej nasadiť betaglukány na posilnenie imunity.

Poznáte ďalšie efektívne spôsoby, ako sa rýchlo zotaviť z chrípky či prechladnutia? Čo používate na posilnenie imunity?

Zdroje

http://www.transformingadjustments.com/health/2016/1/17/probiotics-80-of-your-immune-system-lives-in-your-gut

https://www.marsvenus.com/blog/john-gray/natural-remedies-to-fight-a-cold-or-the-flu

https://www.pureformulas.com/citricidal-liquid-concentrate-1-oz-by-nutribiotic.html#reviews

https://esencialneoleje.sk/on-guard-kvapocka-uzdravenia/

http://www.kokosovyolej.net/gse-s-citricidalom-vs-gse-bez-citricidalu/

https://www.healthline.com/nutrition/garlic-fights-colds-and-flu#section2

https://tvarova-gymnastika.sk/obycajna-cibula%3F-tak-to-ani-nahodou

https://www.globalhealingcenter.com/natural-health/onion-flu-remedy/

http://thechalkboardmag.com/would-you-wouldnt-you-gnaw-raw-garlic-for-cold-flu-season

http://www.specialtyenzymes.com/education/enzyme/serrapeptase-literature-review

0 komentárov k “12 spôsobov, ako zatočiť s prechladnutím, zápalom priedušiek a oslabenou imunitouPridajte vlastný →

Pridaj komentár